Jäta menüü vahele
08.07.2022

Viimase 35 aasta jooksul on Venemaa Föderatsioonis kadunud 10 põlisrahvaste keelt

Uurimust riigiduumas esitlenud teadlase sõnul on põlisrahvaste keelte kadumine globaalne protsess, mille suhtes puudub Venemaal immuunsus.

vanem mees kõneleb
Venemaa TA keeteaduste instituudi direktor Andrei Kibrik / nazaccent

Riigi keeleteaduste instituudi direktori Andrei Kibriku andmeil on Vene Föderatsiooni aladel viimase 35 aasta jooksul jäädavalt kadunud kümme põlisrahvaste keelt. Tema sõnu kinnitab äsja teaduste akadeemia keeleteaduste instituudis valminud uurimus, mille tulemusi Kibrik 30. juunil Venemaa riigiduumas esitles.

Poolesajast põlisrahvaste keelest on otseses hävimisohus 10%, neist omakorda 60% loetakse ohustatuteks. Vaid 27% neist keeltest on enam-vähem heas seisukorras.

Andrei Kibriku sõnul on põlisrahvaste keelte kadumine globaalne protsess, mille suhtes puudub Venemaal immuunsus. “Kadumine aga ei puuduta ainult väikeseid keeli. Ohus on ka suuremad, kellel on riigi regioonides riiklik staatus,” märkis Kibrik. Enamat ta ei täpsustanud.

Keelte kadumine Venemaal puudutab otseselt ka soome-ugri ja samojeedi rahvaid. 1989. aasta 20. septembril suri viimane kamassi keele kõneleja Klavdia Plotnikova. Vadja keelt räägivad üksikud inimesed.