Karjalas austati kuulsa rahvalauliku mälestust

10. veebruaril möödus 120. aastat kuulsa Karjala rahvalauliku ja itkeja Anna Tšesnokova (1901-1974) sünnist, mida tähistati tema kodukülas Pühadärvi (Svjatozero), mis paikneb Prääsa rajoonis. Külakalmistul asetati ta hauale lilled ja meenutati, milline ta oli ja kuidas tema juurde sõitsid rahvaluulet koguma karjala ja soome rahvaluule uurijad.

Kogunenud külaelanikud ja rahvalauliku lähedased külastasid kohalikku kultuurimaja, kus võis näha haruldasi fotosid Anna Tšesnokova koos kuulsa Soome keeleteadlase Pertti Virtaranta (1918-1997) ja Karjala keeleteadlase Vladimir Rjagojeviga (1935-2019), vaadata medalit 100. aastat Kalevala eeposest, millega Annat autasustati.

Kultuurimajas pidasid rahvaluule kogumisele ja kohalikele rahvalaulikutele pühendatud ettekandeid Karjala keele, kirjanduse- ja ajaloo instituudi teadlased Valentina Mironova, Aleksandra Rodionova ja Sergei Minvalejev. Mälestuspäeva muusikalise poole sisustas Polina Vorobjova, kes mängis erinevatel karjala rahvapillidel – kannel, jouhikko, vilepill.

Samuti esines kohalik rahvakoor, kes esitasTšesnokova repertuaari kuulunud lühikesi karjala rahvalaule „lyhyt pajot“ . Publik võis veenduda, et Anna laulupärand elab edasi. Ürituse peamiseks korraldajaks oli Prääsa rahvakultuurikeskus, kelle esindaja kirjutas mälestusürituse käigus alla koostöölepingu riikliku kirjastusega Perioodika.


Seotud lingid

Print Friendly, PDF & Email