Hõimupäevad 2016

Taas on käes aeg kui paljud eestlased ja teised hõimlased teadvustavad tugevamini oma rahvuslikku omapära ja kuulumist soome-ugri rahvaste perre!

MTÜ Fenno-Ugria Asutus koostöös heade partneritega on korraldanud hõimupäevadeks ja -kuuks soome-ugriteemalise kultuuriprogrammi: saab külastada kontserte, vaadata soome-ugri teemalisi filme ning osaleda kirjandusüritustel. Igal aastal on hõimupäevadeks Eestisse kutsutud ansambleid, kirjanikke, kunstnikke ja teisi külalisi Venemaa soome-ugri aladelt, aga ka Soomest ja Ungarist.

Hõimupäevade üritusi jagub tervesse oktoobrisse, kuid esimest korda tähistame hõimupäeva Tartus päris õigel päeval, oktoobrikuu kolmandal laupäeval ja Eesti Rahva Muuseumi uues hoones.

hoimupaevad_2016

Hõimupäevade põhiüritused:

L, 15.10 kl 10−17 hõimupäevade konverents Tartus ERMi uues majas (Muuseumi tee 2)
L, 15.10 kl 18−20 hõimupäevade kontsert Eesti Rahva Muuseumi uues majas
P, 16.10 kl 14−19 hõimupäevade peakontsert Tallinnas Kultuurikatlas (Põhja puiestee 27a)

Hõimupäevade suurkontserdid on justkui elavad soome-ugri rahvamuusika entsüklopeediad. Külla tulnud ansamblid ja rahvamuusikud annavad ülevaate soome-ugri rahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest ning esindatud on peaaegu kõik sugulasrahvad: esinevad udmurdi Ekton Korka ning Maria Korepanova, ersa-mokša ansambel Oyme, karjala Istoky, ungari Magyar Hang, soome Faarao Pirttikangas & Kuhmalahden nubialaiset, mari Murseskem, komi Tomlun, neenets Ruslan Salinder, ingeri Röntyskä, liivi Kāndla ning Eestis tegutsevad soome-ugri lauljad ja ansamblid. Kontserdid lõpevad tantsutoaga udmurdi ansambli Ekton Korka eestvedamisel.

Hõimupäevade peakontsertidel seavad Eestis tegutsevad soome-ugri seltsid sisse infolauad rahvaste käsitööd ja kultuuri tutvustavate väljapanekutega ning kohviku soome-ugri rahvaste suupistetega.

Rahvusvaheline konverents „Soome-ugri muuseumid kuidas edasi?“ keskendub inimese kujutamisele soome-ugri rahvastega tegelevates muuseumides. Art Leete esitleb Eesti Rahva Muuseumis 1. oktoobrist avatud soome-ugri püsinäitust “Uurali kaja” ja Eesti ekspositsioonist „Kohtumised“ räägib Kristel Rattus. Komi, karjala, isuri, liivi ja teiste soome-ugri rahvaste kultuuripärandi säilitamisest ja tutvustamisest rahvus- ja etnograafiamuuseumides kõnelevad Ágnes Kerezsi, Svetlana Bandura, Ligita Betiņa Tatjana Berdaševa Nikita Djatškov.

VIDEO: hõimupäevade ERMi kontserdi improvisatsioonilisest lõpuosast

h6imukontsert_trt_2016_30

Hõimupäevade kontsert Eesti Rahva Muuseumis 2016

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email