Hõimupäevade peakontserdid

R 18.10 kell 19 Viljandis Pärimusmuusika Aidas.
kell 19 pärimusmuusika kontsert Merema (ersa), Magos ja Bori Fekete (ungari)

L 19.10.2019 toimub hõimupäev Eesti Rahva Muuseumis. Programm:
Kell 12 – Lavastus „Jumalad on maal!!!“, teatrisaalis, B-sissepääs
Kell 13.30 – Film „Elavalt maetud“, Maailmafilmi saalis, A-sissepääs, TASUTA
Kell 14.00 – Film „Läbi vepsalaste maa“ Maailmafilmi saalis, TASUTA
Kell 14.00 – Naiskoori „Domina“ kontsert silla-alal, TASUTA
Kl 15.00 – Hõimupäeva pärimusmuusikakontsert, Hurda saalis, TASUTA
Külla on oodata ehedaid folklooriansambleid Komi- ja Marimaalt, udmurte esindab noor andekas pillimees Pavel Aleksandrov Tatarstanist. ERMi hõimupäevale on tulemas ka Eesti folkloorifestivalide armastatud esineja, ersa naistelauluansambel Merema ning ungari mainekas rahvamuusikakollektiiv Magos. Saame esindab legendaarne joiguja Wimme Soomest koos Tapani Rinnega.
Hõimupäeva kontsertil esinevad mari, ersa ja udmurdi folklooriansamblid ning pärimusmuusikud: ersa Merema, ungari Magos ja Bori Fekete, marid Jorga Katše ja Polina Italjeva, komi Jugõdlan’, udmurt Pavel Aleksandrov.
Kell 18.00 – Wimme ja Rinne kontsert, silla-alal

Piletid Wimme ja Tapani Rinne kontserdile on müügil Piletilevis SIIN.
Lähem teave Tartu kontserdi kohta on leitav SIIT

P 20.10.2019 kell 16 Tallinnas Vabal Laval (Telliskivi 60a/9, Tallinn)
uksed avanevad kell 15
kell 16 -18.30 pärimusmuusikakontsert
Kell 19 saami muusik Wimme

Piletid Vaba Lava kontserdile 10/7/5  Piletilevist SIIN ja kohapeal.
 
 

Ersa Katja Merema ansamblist

 
Külla on tulemas ehe folklooriansambel Jugõdlan’ Komimaalt ning armastatud mari rahvamuusikud Jorga Katše ja Polina Italjeva. Udmurte esindab noor mitmekülgne pillimees Pavel Aleksandrov Tatarstanist. Kontserdil esinevad ka Eesti folkloorifestivalide sagedane külaline, ersa mitmehäälset laulukultuuri tutvustav naisteansambel Merema ning ungari traditsiooniline rahvamuusikaansambel Magos koos noore andeka lauliku Bori Feketega. Põhjala tundrate hääli vahendab kuulajale legendaarne saami muusik, saami traditsioonilise joiu tuntuim tänapäevastaja Wimme Soomest. Tartus esineb koos Wimmega ka Tapani Rinne. Külalisi tervitavad Eesti ja kohalike soome-ugri rahvaste seltside folklooriansamblid.
 
2019. aasta on ÜRO poolt kuulutatud rahvusvaheliseks põliskeelte aastaks. Ka tänavused hõimupäevad on pühendatud põliskeelte aastale ja toovad meie hääbumisohus ja ohustatud sugulaskeeli rohkem nähtavale-kuuldavale. Maailmas kõneletavast 7000st keelest on ohus rohkem kui kolmandik ehk 2680.
 

Wimme Saari

Hõimupäevad

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse juba 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. 1988. aastal traditsioon taaselustati ning 2011. aasta märtsis võeti Riigikogus vastu otsus tähistada hõimupäeva oktoobrikuu kolmandal laupäeval riikliku tähtpäevana, mil heisatakse riigilipud.
MTÜ Fenno-Ugria Asutus on alates 1991. aastast korraldanud oktoobrikuus terve nädala kestvaid hõimupäevi, kus laiemal üldsusel on võimalus osa saada soome-ugri rahvaste kultuurist. Hõimupäevade põhiüritusteks on suured pärimusmuusikakontserdid Tartus, Tallinnas ja Viljandis, kuid eri soome-ugri piirkondadest külla saabunud folklooriansamblid reisivad üle kogu Eesti, esinedes koolides ja rahvamajades. Pea kuu aega kestva festivali korraldusse panustavad mitmed organisatsioonid üle Eesti.
Loodame, et hõimupäevast kujuneb kõikjal Eestis meeldejääv pidupäev, mis avardab meie teadmisi hõimurahvastest ning süvendab huvi rahvusliku kultuuripärandi vastu.
Tutvuge ka teiste hõimupäevade raames toimuvate sündmustega siin.
Vaadake ka varasemate hõimupäevade pilte meie galeriis, mis asub siin.

 

Toetajad:

Eesti Kultuurkapital, HTM hõimurahvaste programm, Tallinna kultuuriamet, Tartu linn, Ungari Insituut/Balassi Instituut, NKA (Ungari Kultuurkapital), Soome Suursaatkond.

 

Koostööpartnerid:

Eesti Rahva Muuseum, Folkloorinõukogu, Tallinna ülikool, BFM, Eesti Keele Instituut, Eesti Kirjanike Liit, Kammermuusikud, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Toomteater
Hõimupäevad 2019 kuuluvad CIOFF rahvusvaheliste folkloorifestivalide nimekirja ning on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale.
Print Friendly, PDF & Email