2019. aasta hõimupäevadel esinevad ansamblid

Wimme Saari ja Tapani Rinne (saami, soome)

Wimme nimi ei vaja Eesti publikule tutvustamist. Kelottijärvilt pärit legendaarne saami muusik on korduvalt olnud külaliseks nii Viljandi pärimusmuusika festivalil kui ka Jazzkaarel.

Wimme on omandanud küll traditsioonilise joigamistehnika, kuid kujundanud seejärel välja oma suveräänse stiili, mida on mõjutanud nüüdisaegsed kõlamaailmad, improvisatsioonid ja isegi häälekunst. Tallinna kontserdil on Wimme lubanud joiguda loodust, loomi ja inimesi.

Tartus astub Wimme üles koos oma kauaaegse sõbra, saksofonisti ja klarnetimängija Tapani Rinnega, kellega koos on musitseeritud juba üle 40 aasta. Praegu esinevad nad peamiselt duona Wimme&Rinne. Siin saavad kokku mõlema muusiku isiklikud taustad ja kogemustepagas. Tulemuseks on tundlik ja jõuline muusika, mis puudutab just siin ja praegu.

L 19.10.2019 kell 18 Tartus, hõimupäevade peakontserdil ERMis

P 20.10.2019 kell 19 Tallinnas, hõimupäevade peakontserdil Vabal Laval

Andres Heinapuu artikkel Wimmest 

Wimme muusikat

 

Merema (ersa)

Merema (ersa)

Merema on särtsakas Mordvamaa rahvamuusikaansambel, kes tutvustab ersade iidset mitmehäälset laulutraditsiooni ja rikkalikku folklooripärandit. Maagilise kõlaga naishääli saadavad mitmesugused vilespillid, torupill ja jauram. Naiste võimas lauluenergia haarab kuulajaid sedavõrd, et nad võivad hakata ennastki lauljana tundma.

Suure osa repertuaaris olevatest ehedatest rahvalauludest ja kombetalitustest on ansambli liikmed kogunud oma ekspeditsioonidel. Nende kogumisretkede tulemusi on publik saanud nautida erinevatel folkloorifestivalidel Venemaal ja Soomes, aga ka Eestis Viljandi pärimusmuusika festivalil.

Kontserdid:

K 16.19 kell 11.25 kohtumine Jõhvi Gümnaasiumis
K 16.10 kell 18.00 hõimuõhtu Ida-Virumaa ingeri-soomlaste seltsis
N 17.10 kell 10.05 Kontsert-kohtumine Vaeküla Koolis  Näpil
N 17.10 kell 12.20 Kontsert – kohtumine Rakvere Eragümnaasiumis
N 17.10 kell 13.00 Lõuna Rakvere Eragümnaasiumis
N 17.10 kell 18.00 Hõimuõhtu koos Tarvanpää Seltsiga Rakvere Rahvamajas. Kaastegev Ingeri-Soome naisrühm  Tedremari
R 18.10 kell  9.30-10.00 Kontsert-kohtumine Kadrina  Keskkoolis
R 18.10 kell  10.50 – 11.30  Kontsert – kohtumine Tapa Gümnaasiumis
R 18.10 kell  11.35 – 12.00  Lõuna Tapa Gümnaasiumis
R 18.10 kell  13.30- 15.00 Hõimupäev Viiratsi Rahvamajas
R 18.10 kell  19.00 kontsert Viljandi Pärimusmuusika Ait
L 19.10.2019 kell 18 Tartus, hõimupäevade peakontserdil ERMis
P 20.10.2019 kell 19 Tallinnas, hõimupäevade peakontserdil Vabal Laval

 

Magos ja Bori Fekete (ungari)

Rahvamuusikaansambel Magos mängib traditsioonilist ungari rahvamuusikat, keskendudes peamiselt Transilvaania – Kalotaszegi, Mezőségi ja Székelyföldi – ning praeguse Ungari aladele jääva Szatmári ja Dunántúli meloodiatele.

Eesti kontsertidel astub Magosega lavale ka üks hetke andekamaid noori Ungari rahvalaulikuid Bori Fekete. Ainulaadselt sügava ja paindliku hääletämbriga lauljanna on jõudnud edukalt tegutseda juba mitmes žanris.

Ansamblisse kuuluvad  Csaba Soós ja Márton Kovács (viiulid), Márton Éri (vioola), István Prihoda (kontrabass ja tšello) ning erikülalisena akordionist ja flöödimängija Soma Salamon.

Traditsioonilisele rahvamuusikaansamblile kohaselt mängitakse rohkesti tantsulugusid  ja muidugi õpetatakse ka publik ungari tantse tantsima.

K 16.10 kell 20.30 Ungari tantsud Tallinna tantsuklubis Sakala 3 teatrimajas (endine NO99)

17.10. kell 18-19 Pärnus, Raekoja saalis (Nikolai 3)

N 17.10. kell 21-23 Pärnus Alex Majas (Kuninga 20)

R 18.10.2019 kell 19 Viljandis, hõimupäevade peakontserdil Pärimusmuusika Aidas

L 19.10.2019 kell 18 Tartus, hõimupäevade peakontserdil ERMis

P 20.10.2019 kell 19 Tallinnas, hõimupäevade peakontserdil Vabal Laval

www.Magosfolkband.hu

www.facebook.com/magosegyuttes

Bori Fekete

 

Jugõdlan´ (komi)

Jugõdlan´ (komi)

Komi folklooriansambel Jugõdlan´ tuleb Komimaa raskesti ligipääsetavast idaosast, kus enamik elanikest on komid. Ansambel on pühendunud komi laulutraditsioonide elushoidmisele ja kaasajastamisele. Ansambli repertuaaris on enam kui 100 rahva- ja autorilaulu, millest nii mõnedki on loonud ansamblit saatev bajaanimängija Vassili Tjurnin.  Jugõdlan´ on seni esinenud Venemaa folkloorifestivalidel, Eestisse tulevad nad esmakordselt. Kontserte annavad nad Põlvamaal, Setomaal ja Tartu ning Tallinna peakontsertidel

E 14. oktoober kell 9:30 koolikontsert  Vastse-Kuuste kultuurimajas 
E 14. oktoober kell 17 Räpinas Sillapää lossis
T 15. oktoober kell 9:30 koolikontsert Ruusa Põhikoolis
T 15. oktoober koolikontsert Põlva Koolis
T 15. oktoober kell 19 Põlva Kultuuri-ja Huvikeskuses  kontsert koos setodega
K 16. oktoober kell 11:50 koolikontsert Viluste Põhikoolis
K 16. oktoober kell 18  kontsert Leevi Rahvamajas 

N 17. oktoobri õhtul komi-seto pidu Mikitamäel  Inara Vanavalgõ Kohvitarõs
R 18. oktoober kell 13  koolikontsert Kanepi Gümnaasiumis 

L 19.10.2019 kell 15 Tartus, hõimupäevade peakontserdil ERMis
P 20.10.2019 kell 16 Tallinnas, hõimupäevade peakontserdil Vabal Laval

 

Polina Italjeva (mari)

Polina Italjeva (mari)

Idamari lauljannat Polina Italjevat armastatakse ühtviisi nii Marimaal kui ka ta sünnikohas Baškortostanis. Tänu säravale talendile ja tipptasemel esinemistele kutsutakse teda rahvasuus Kama jõe ööbikuks.

Polina laulud on lahutamatult seotud kodukoha looduse ilu ja inimestega ning ta on kuulsaks laulnud mitmete mari luuletajate ja heliloojate loomingu.

Autorilaulude kõrval on Polina Italjeva repertuaaris ka idamaride ehedat folkloori, mida ta on talletanud ekspeditsioonidel kaugetesse mari küladesse. 2002. aastal andis ta nende materjali põhjal välja idamari laulude kogumiku „Hing laulab“. Osad nekrutilaulud said just tänu Polinale rahva seas taas populaarseks.

Polina Italjevat on tunnustatud paljudel konkurssidel Venemaal. Ta on esimene mari, kes on pälvinud teenelise rahvamuusiku tiitli Baškortostanis ning sama tiitli ka Marimaal. Lisaks laulmisele juhendab Polina Italjeva Baškortostani riikliku filmharmoonia juures tegutsevat esimest idamari kutselist lauluansamblit Eljan ning on ühiskondlikult aktiivne, olles mitmeid kordi olnud mari rahvuskongressi delegaat.

K 16.10 kell 11:20 Saue Gümnaasiumi aulas

L 19.10.2019 kell 15 Tartus, hõimupäevade peakontserdil ERMis

P 20.10.2019 kell 16 Tallinnas, hõimupäevade peakontserdil Vabal Laval

 

Jorga Katše (mari)

Jorga Katše (mari)

Mari muusik Jorga Katše (Pavel Filippov) sündis mari-tatari-udmurdi segakülas Marimaal. Huvi muusika vastu tärkas poisis juba varakult – bajaaniõpetajast ema käe all omandas ta meisterliku pillimänguoskuse, lisaks mängib ta kitarri.

Muusikainstrumentide valdamine on aidanud noormeest uute laulude kirjutamisel ja arranžeeringute tegemisel. Tänu oma isikupärasele laululoomingule, milles on romantikat, räpi elemente, huumorit ja isegi irooniat, on ta mari noorte seas väga populaarne.

Praegu elab Jorga Katše Moskvas, kuid käib sageli Marimaal ja Tatarstanis esinemas. Kuna kodukülas õppis ta selgeks udmurdi keele, milles samuti laule esitab, on ta oodatud esineja ka Udmurdimaal.

K 16.10 kell 11:20 Saue Gümnaasiumi aulas

L 19.10.2019 kell 15 Tartus, hõimupäevade peakontserdil ERMis

P 20.10.2019 kell 16 Tallinnas, hõimupäevade peakontserdil Vabal Laval

Šoner Paul (udmurdi)

Šoner Paul (udmurdi)

Udmurdi muusik Šoner Paul (Pavel Aleksandrov) on pärit Tatarstanist. Seal elavaid udmurte peetakse erilisteks ja väärikateks ning nende rahvusteadvus on väga kõrge. Tatarstani udmurdid räägivad udmurdi keelest mõnevõrra erinevat bavlini murret, kus on palju tatari ja tšuvaši keele laensõnu.

Šoner Paul, kes võttis artistinimeks vanaisa omapärase nime, puutus rahvamuusikaga kokku väga noorelt. Teda kasvatas tuntud rahvamuusikust vanaema, kelle mõju oli nii tugev, et Šoner otsustas kogu oma elu rahvamuusikaga siduda. Ta asus Kaasani konservatooriumis tatari rahvamuusikat õppima, mis viis noormehe omakorda udmurdi pärimusmuusika juurde.

2017. aastal avaldas Šoner Paul CD-ga raamatu, kuhu olid kogutud Tatarstani udmurtide autentsed laulud. Samal aastal esines ta vähemusrahvuste Eurovisioonil Kautokeinos (Norra), kus saavutas kolmanda koha. Ta on esinenud sooloartistina väga paljude tunnustatud udmurdi folklooriansamblite koosseisus ja valdab pea kõiki piirkonnale omaseid keelpille. Oma igapäevases töös on ta pühendunud lastele traditsioonilise udmurdi rahvamuusika õpetamisele. Samas katsetab ta rahvalaulude ühendamist elektroonilise muusikaga, et pärimusmuusikat populariseerida.

L 19.10.2019 kell 15 Tartus, hõimupäevade peakontserdil ERMis

P 20.10.2019 kell 16 Tallinnas, hõimupäevade peakontserdil Vabal Laval

 

Arto ja Antti Järvelä (soome)

Arti ja Antti Järvelä (soome)

Arto ja Antti Järvelä on pärit kuulsast Soome rahvamuusikakeskusest Kaustinen ning kuulsate Järveläte järeltulijad. Nad on mänginud mitmes ansamblis (JPP, Nordik Tree, Pinnin Pojat, Maria Kalaniemi, Erik Hokkanen & Lumisudet, Frigg, Baltic Crossing, Troka ja Kings of Polka) ning õpetanud juba kümneid aastaid erinevatel kursustel. Suvel 2019 tõi Antti Järvelä Viljandi folkfestivalile umbes 100-liikmelise Soome ansambli Orivesi All Stars ning Viljandi laval esines koos selle ansambliga ka mängijaid Eestist.

Hõimupäevade ajal saabuvad need kaks multiinstrumentalisti Pärnusse jagama meile oskusi ja õpetama meile põnevaid ja ilusaid Soome rahvamuusikapalasid kahe päeva jooksul. Neid lugusid kuulame koondorkestri esituses ka Hõimupäevade peakontserdil, mis toimub Pärnus laupäeval 19.10.2019 kell 19.30 Tervise Kultuurikeskuses (Seedri 6) ning Pärnu bussijaamas pühapäeval 20.10.2019 kell 12-13 kontserdil. Laupäeval 19.10. on kavas veel Hõimupäevade jätkupidu alates kell 21.30 Alex Maja keldrirestoranis (Kuninga 20), kus toimub Vaba Lava.

Mõlemal kontserdil esinevad ka kursusel osalevad ansamblid üle Eesti ning Arto ja Antti Järvelä kahekesi. Hõimupäeva peakontserdil laupäeval Tervise kultuurikeskuses esinevad ka Pärnu Ingerisoomlaste kultuuriseltsi rahvatantsugrupp Kullero ja koor Leivo.

Kõik Hõimupäeva üritused Pärnus on tasuta. Korraldajad Pärnu Soome Selts ja Pärnu Ingerisoomlaste kultuuriselts tänavad toetuse eest Pärnu linnavalitsust ja Soome Suursaatkonda.

L 19.10. kell 19.30 Pärnus, Tervise kultuurikeskus (Seedri 6)

L 19.10. kell 21.30 Pärnus, Vaba lava Alex Maja keldrirestoranis (Kuninga 20)

P 20.10. kell 12–13 Pärnu bussijaamas

 

Lauluselts Sorrõseto (seto)

Seto lauluseltsi Sorrõseto sünnipäev on 5. jaanuar 2009. aasta. Sorrõseto lauluselts on Tallinnas tegutsev seto leelopark, kelle kõik vanemad liikmed on Petseri ligidal sündinud ja üles kasvanud. Lauluseltsis antakse edasi ka seda pärimust, mis on seltsiliikmete juurtesse talletunud. Seltsi juhib väga elujõuline lauluimä – Leida Heliste, kellel on tohutu pagas seto pärimust nii leelo kui toitude ja kommete kohta. Lauluseltsi liikmed on õnnelikud selle üle, et nende leelonaiste hulka kuuluvad ka Seto kuninga meistri tiitliga pärjatud rätsepmeister ja kasatski- ning kargusekargajad ja karmoška üle valitsevad ka naised. Sorrõseto leelopargist ei puudu ka ehedad seto mehed, kes valdavad meeste kargust, laulu ning teevad väga head seto õlut. Loomulikult on seltsiliikmetel ka lapsed ja lapselapsed, kes leelopargis osalevad ja seto pärimusest osa saavad. Olles kaugel etnilisest Setomaast, kannavad Sorrõseto lauluseltsi liikmed ikka ehedat seto pärimust edasi!

 

Eesti torupillimängijate ansambel (eesti)

2019. aasta hõimupäevade peakontserdi Tallinnas, Vabal Laval avab mitmehäälseid eesti torupillimuusika seadeid mängiv eesti torupillimängijate ansambel. Teie ette astub 7-liikmeline pilligrupp. Grupi juhendajaks on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika eriala koordinaator ja muusik Katariin Raska.

Eesti torupilliansambel sai kokku juubelilaulupeoks ettevalmistusi tehes 2018. aasta lõpus. Üheskoos hakati harjutama Laulupeo Rahvamuusikapeoks eraldid kirjutatud mitmehäälseid eesti torupillilugude seadeid ning originaalloomingut, millesse panustasid Cätlin Mägi, Merike Paberits ja Katariin Raska. 23-liikmeline grupp esines Eesti publikule 5. juulil Vabaduse väljakul ning pidu kanti üle ka ERR vahendusel. Pärast seda on ansambel väiksemas koosseisus jätkanud ning andnud mitu kontserti. Üles astuti Viljandi Pärimusmuusika Festivalil, Tallinna Loomaaia 80. juubelil Hiiu Folgi laval ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uue saali avamisel koos EMTA pärimusmuusikutega. Ühine kirg torupille mängida on toonud mitmed mängijad kokku ka väiksemateks ühisteks tegemisteks. Järgmisel aastal, kui Eesti torupillilegendi Juhan Maakeri ehk Torupilli Jussi sünnist möödub 175. aastat ning ka praegune Eesti torupilli elav legend Ants Taul saab 70. aastaseks, tuleb grupp uuesti kokku ka suuremas koosseisus.

 

Ošmes (udmurdi)

Ošmes (tõlkes ‘allikas’) on loodud Tallinnas 2013. aasta novembris Udmurdi Ühingu esinaise Muš Nadii poolt eesmärgiga hoida ja säilitada kohalike udmurtide keelt ja kultuuri ning laulda esivanemate laule. Ansambli repertuaari kuuluvad ehedad Udmurdi rahvalaulud, saatepilliks on karmoška. Muš Nadii initsiatiivil muretseti ansamblile Udmurdi rahvarõivad, mitmed kleidid on tema enda õmmeldud.

Ansamblil on olnud palju esinemise nii kodu- kui välismaal. Lisaks Fenno-Ugria ja Eestimaa Rahvusvähemuste Ühenduse korraldatud üritustele nagu Etnolaat ja Hõimupäevad on ansambel Ošmes esinenud ka Soomes rahvusvahelisel Maailmaküla festivalil ja Seurasaari jaanipäevapidustustel Helsingis, Liivi Päevadel Lätis – Riias ja Ventspilsis. Eestis on kollektiiv tutvustanud udmurdi muusikat mitmetes paikades, osalenud Mooste Elohelü´l ja esinenud koolides.

Lugege lähemalt siin: Ošmes: Eestis elavate udmurtide selts

 

Print Friendly, PDF & Email