24.09 – 07.11.2018 – Narva linnuses (5. korruse galeriis)

Eesti Rahva Muuseumi foto- ja filmiprojekt tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi ehk üleminekurituaale, millega tähistatakse nende vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka. Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvastel üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled Bodja külas. See traditsioon ei katkenud siin isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.

Näitusel on esitatud kahe uurimisrühma etnoloogiliste välitööde materjalid. Visuaal-antropoloogiline eksperiment kõrvutab eri aegu, salvestustehnikaid (filmikaamera aastal 1993 ning digikaamera 2017), mitmeid kombestikuga seotud objekte-esemeid ning uurijate arusaama kultuuri talletamisest pildis ja videos. On märkimisväärne, et objektiivi ette on jäänud kahe põlvkonna kombetalitus – 2017. aasta palvustel osalesid juba 1993. aasta palvetajate lapsed.

Viiekeelne (eesti, udmurdi, inglise, prantsuse, vene) näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi ja Kuzebai Gerdi nimelise Udmurdi Rahvusmuuseumi (Iževsk, Venemaa) koostöös. Projekti toetas Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm. Koostöös Välisministeeriumiga on näitus rändamas Venemaal, Ungaris, Prantsusmaal jne.

Kuraatorid: Nikolai Anisimov, Svetlana Karm, Arp Karm, Eva Toulouze
Kujundaja: Jane Liiv
Fotod: Arp Karm (1993), Eva Toulouze ja Nikolai Anisimov (2017)
Video: Aado Lintrop 1993, Nikolai Anisimov 2017
Idee autor ja projektijuht: Svetlana Karm

 

Mustri kõla

näitus Venemaa soomeugrilastest Tallinna vene muuseumis 26.09 – 31.12.2018

Mis võiks ühendada mütoloogiat, ajalugu ja kaasaegset maalikunsti? Loomulikult on see muuseum!
Mütoloogial tuginev mustri pealekandmise kunst on leidnud väljenduse näitusel Mustri kõla eksponeeritud rahvariietel, muusikariistadel ja tarbeesemetel. Kaasaegse kõla traditsioonilisele mustrile lisavad Tallinnas elava udmurdi kunstniku Stanislav Antipovi maalid.

Kas muster pakub kaitset? Kas vastab tõele, et mustri omanik on relvastatud? Millised Venemaal elavad rahvad on eestlaste sugulased ja kuidas? Vastused nendele küsimustele leiab meie näituselt.

Näitus „Mustri kõla“ esitleb esemeid erakollektsionääride kogudest ja mitme perekonna pärandvarast soome-ugri rahvaste esindajatelt, kelle põliseks elukohaks on Venemaa koosseisu kuuluvad alad.

Näituse avamine oli võimalik tänu tõelistele kultuuripärandi hindajatele ja oma eriala meistritele – Stanislav Antipov ja Natalia Abrosimova, Anu Väliaho, Ljudmila Yamurzina, Ingrit Kala, Maria Korepanova. Avamist toetasid Tallinna linn ja Tallinna Linnamuuseum.

Tallinna Linnamuuseumi näituse meeskond: Ljudmila Yamurzina, Zurab Jänes, Maria Smorževskihh-Smirnova, Lilian Juhkam, Janika Turu, Jaan Künnap.

Näitust ja kultuuriprogrammi toetab rahvusvähemuste päevade raames Tallinna linn.

 

Allikas: Tallinna Linnamuuseum

Mune veelinnu pesast

10.10 – 10.11. Tallinna Ülikooli BFM’i 4. korruse fuajees

Teeneka fennougristi, Tartu ülikooli emeriitdotsendi Tõnu Seilenthali fotodel aastatest 1968, 1969, 1970 ja 1971 on jäädvustatud hetki meie sugulasrahvaste – neenetsite, komide, hantide, maride, vadjalaste, karjalaste, aga ka eestlaste elust. Enamik fotosid on üles võetud Lennart Meri filmiekspeditsioonidel soome-ugri rahvaste juurde, kus Tõnu Seilenthal oli konsultandiks.

Näituse fotode negatiivid on digitaliseerinud ja korrigeerinud filmide helirežissöör Enn Säde.

 

Hõimupäeva sündmuse korraldamine oma kodukohas

Kutsume Eesti kultuuriorganisatsioone, koole ja vabaühendusi kaasa mõtlema, kuidas võiks mõne sügisese tegevuse pühendada hõimupäevale ning hõimurahvaste tutvustamisele. Selleks on mitmesuguseid võimalusi: korraldada kontserte, näituseid või kohtumisõhtuid, tutvustada kirjandust, viia läbi temaatilisi koolitunde.

Näituste ja kontsertide loend, mida on võimalik tellida, asub siin.

Print Friendly, PDF & Email