Jäta menüü vahele

Kontserdid

Hõimupäevad 2018

Hõimupäevade peakontsert
Laupäeval, 20. oktoobril kell 15-21
Tallinnas, Vabal Laval (Telliskivi 60a)

15:00 – Uksed avanevad, väljapanek soome-ugri rahvaste käsitööst, disainist ja raamatutest.
16:00 – Suur pärimusmuusikakontsert
19:00 – Tantsuklubi

Hõimupäeva peakontsert  annab hea ülevaate meie sugulasrahvaste pärimusmuusikast. Ühtlasi on see tore võimalus tähistada üheskoos Eesti 100. sünnipäeva.

Külas on legendaarne ersa meestelauluansambel Toorama, neenetsi pärimuslaulikud Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva, udmurdi pillimehed ja tantsijad ansamblist Ekton Korka, mari lauluansambel Untšo üžara soome-ugri kultuuripealinnast 2019, komi folkloorirühm Sipertas, ungari ansambel Berka, kes mängib peamiselt Transilvaania lugusid. Rahvaviise ühendab kaasaegsete rütmidega vepsa etno-rockansambel Noid.  Kaasa teevad ka Eestis tegutsevad soome-ugri rahvaste ansamblid ja muusikud: Maria Korepanova, Anna Mišina, udmurdi lauluansambel Ošmes ja paljud teised.  Eesti pärandit tutvustab rahvakunstiselts Leigarid.
Kontserdipaigas on kõigil võimalik tutvuda seltside väljapanekutega soome-ugri rahvaste käsitööst, disainist ja raamatutest, samuti saab mekkida sugulasrahvaste suupisteid.
Õhtu lõpus on kõigil võimalus sugulasrahvaste tantsusamme õppida ja üheskoos tantsu lüüa.
Kontserdi lavastab Anne Türnpu, kujundus Kairi Mändlalt.

Piletid 10/5 eurot, koolilastele tasuta.
Rohkem infot Facebooki sündmuselehel.

Hõimupäevade kontsert Viljandis
Neljapäeval 18.10 kell 19
Viljandi Pärimusmuusika Aidas

Kontserdil esinevad ehedad neenetsi pärimuslaulikud Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva, mari värvikas folklooriansambel Untšo üzara ja ersa traditsioonilist mitmehäälset meestelaulu viljelev ansambel Toorama.

www.folk.ee

Hõimupäevade õhtu
Neljapäeval 18.10 kell 19
Tartus Genialistide klubis

Udmurdi tantsud ja pillilood Tartu udmurditelt ja külalistelt ansamblilt Ekton Korka, Transilvaania csangode iidse ja kaasahaarava muusikat Ungari ansamblilt Berka . Õhtu lõpetab Karjalast külla tulnud ansambel Noid, kes on vepsa  rahvalaulud sulatanud kaasaegsesse rütmi-ja helikeelde.

Reval Folk Hõimupäevadel: Maria Kalaniemi (FIN), Tuulikki Bartosik (EST) ja Toorama (Mordva)
Reedel, 19. oktoobril kell 19
Vanalinna Muusikamajas (Uus 16c).

Kes me oleme? Kust me tuleme? Mida tähendavad meile hõimlus ja sugulus? Mis meid ühendab? Reval Folk kutsub teid 19. oktoobril kell 19 Hõimupäevade raames kontserdile, et nendele küsimustele üheskoos vastuseid otsida!

Sel korral on Reval Folgil au võõrustada maailmanime – Soome akordionimängija Maria Kalaniemit. Mariaga mängib kontserdil hetke koos ka tema kauaaegne õpilane ning praegune kolleeg, Eesti akordionist Tuulikki Bartosik. Teiseks peaesinejaks on legendaarne Mordva meestelaulu traditsiooni hoidev kvintett Toorama, kes käis viimati Eestis 10 aastat tagasi. Peale kontserti toimub laulutuba Jaan Sarvega, kes on Tallinnas elav seto juurtega pilli- ja laulumees.

Kontserdipaigaks on endiselt meile juba armsaks saanud Vanalinna Muusikamaja. Uksed ja kohvik avanevad juba kell 18.

Reval Folgi kontserdid on kingitus Eestile ja Tallinnale meie riigi 100. sünnipäeva puhul. 19. oktoobri kontsert kuulub 2018. aasta Hõimupäevade programmi.

Lähem info: kontserdipiletid ja esinejad.

Hõimupäevade peakontsert Pärnus
Laupäeval, 20.10. kell 16
Nooruse Majas, Pärnus (Roheline 1b)

Esinevad folklooriansambel Kandla (Ventspils), Udmurdi koor (Tartu Ülikool) ja rahvamuusikaansambel Kesäpelimannit (Soome).

Hõimupäevade kontsert Pärnus
Pühapäeval, 21.10 kell 12
Pärnu Bussijaamas

Üles astuvad Kesäpelimannit Soomest ja Tartu udmurtide koor.

Hõimupäevade peakontsert Tartus
Pühapäeval, 21.10 kell 14
Tartus Eesti Rahva Muuseumis Hurda saalis

ERMis tähistatakse hõimupäeva kogu pühapäeva vältel: toimub folkloorikontsert kohalike ja külalisansamblitega, filmiprogramm, õpitoad ja palju muud huvitavat igas vanuses huvilistele.

Hõimupäevade sündmused ERM’is on tasuta.

Kell 12 linastub ERM-i Maailmafilmi saalis esimene ersakeelne mängufilm “Isand”(“Azor”).  Ajaloosündmustel põhinev film räägib mongolite sissetungist ersamordvalaste aladele 1237. aastal ja ersade võitlusest vürst Purgazi juhtimisel selle ülivõimsana tunduva vaenlase vastu. Filmis on muidugi oluline koht ka loodusel, traditsioonidel, usundil ja kultuuril. Seansi järel toimub jutuajamine filmi stsenaristi Aleksandr Utševatkiniga.

Kell 14 Hõimupäevade peakontserdil astuvad üles külalised Venemaa soome-ugri aladelt: legendaarne ersa meestelauluansambel Toorama, vepsa Noid, neenetsi pärimuslaulikud Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva, udmurdi pillimehed ja tantsijad ansamblist Ekton Korka ning mari ansambel Untšo užara soome-ugri kultuuripealinnast 2019. Kaasa teevad ka Eestis tegutsevad pärimusmuusikud Väike Hellero, Tartu udmurtide ansambel Jumšan gur ja Tartu  ingerisoomlaste ansambel Röntyskä.

Kell 16 Hurda saalis Peterburi dokumentalisti Julia Mironova film “Rahvus” Põhja-Udmurtias elavast väikesest etnilisest rühmast bessermanidest, keda on nõukogude ajal vägisi segatud nii udmurtide kui ka venelaste hulka. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusikadoktorant Maria Korepanova püüab hoida oma rahva pärimust, tutvustades ainulaadset laulmisviisi krezhi. Kodanikuaktivist Valerian Sabrekov aga ärgitab hõimukaaslastes rahvustunnet omal moel. Kohal viibib ka filmi autor Julia Mironova.

Kell 17 kontsert silla-alal, kus astub üles ansambel Kännu Peal Käbi seltsingust Fenno-Ugria Noored ning alates kell 17.20 saab laulda ja tantsida koos ansambliga Väike Hellero.

ERMi fuajees on väljapanek ja laat soome-ugri rahvaste käsitööst, disainist ja raamatutest.

Ürituse korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Eesti Rahva Muuseum.

Udmurdi-Eesti AR-GOD
Neljapäeval, 25.10 kell 20
Tartus Genialistide klubis 

AR-GOD on trio, mille moodustavad Eestisse õppima tulnud lõunaudmurdi laulja Nikolai Anisimov, põhjaudmurdi laulja Maria Korepanova ning eesti keelpillimängija Toivo Sõmer, kes on kahele suurepärasele lauljale tundlikuks saatjaks mandoola, kandle või löökpillidega. Trio astub küll maailmamuusika rada, kuid säilitab seejuures eheduse.

HELIjaKEEL. UNI
Jüri Reinvere, Larin Paraske
Soome-ugri rahvaste loodususundid
Pühapäeval, 28.10 kell 19
Eesti Raadio 1. stuudios

Kontserdisarja HELIjaKEEL sügisene kontsert on juba mitu aastat olnud hõimupäevade programmis ja sellel on ette kantud mõni soome-ugri rahvaste muusikal põhinev uudisteos. Hooajal 2018/2019 keskendub HELIjaKEEL  heliloojate ja kirjanike ning  nende loomingu seostele erinevate religioonide filosoofiate ja pühakirjadega.

Hooaja avakontserdi teemaks on soome-ugri rahvad ning loodususundid. Kontserdil tuleb esmaettekandele  Jüri Reinvere klarnetile ja keelpillikvartetile kirjutatud uudisteost, mis põhineb isuri keelel ja kultuuril. Jüri Reinvere on tunnistanud, et teda huvitab isuri rahvalauliku Larin Paraske mõju Sibeliuse loomingule ja kuidas me seda tänase päeva perspektiivist näeme.

Lisaks kõlab Jüri Reinvere “Liivi itk”, mis kuulub algselt radiofoonilise ooperi “Vastaskallas” 7. ossa (2003), Larin Paraske laulud ja Jean Sibeliuse rahvalaulutöötlus (viiul, klaver)

Kontserdile järgneb vestlusring loodususunditest ja soomeugri rahvastest, mida juhib Madis Arukask.

Esitajad: Toomas Vavilov (klarnet), Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Tammo Sumera (elektroonika), Janika Oras (hääl), Diana Liiv (klaver). Vestlusringi

Kontserdi temaatikaga juhitakse tähelepanu isuri rahvusest inimeste elualade looduskeskkonna hävimisohule. Sel teemal ilmunud Postimehe artiklit “Sadam sööb põlisrahvad” saab lugeda siit.

Kontsert toimub koostöös Maavalla Kojaga.