Jäta menüü vahele

HP Tartus

Kontserdid

K, 12.10  Genialistide klubis (Magasini 5/Lai 37 taga)

Hõimuhääled — filmid ja helid!

kl 17.00  Soome-ugri filmiprogramm

kl 20.00 Oyme (ersa-mokša), Faarao Pirttikangas & Kuhmalahden Nubialaiset (Soome)

Ansambel Oyme ühendab ersa-mokša traditsioonilise pärimuslaulu kaasaegse elektroonilise helikeelega.

Faarao Pirttikangas on parim näide ristteest, kus kohtuvad soomekeelne kohalikku vaimsust kandev lüürika ja põrandaaluse bluusi ehe energia.

Piletid 5/3 eurot kohapeal. Lastele tasuta.

 

R, 14.10  Karlova teatris (Tähe 66)

Udmurdi õhtu

19.30 EMTA pärimusmuusikadoktorant Maria Korepanova viib kontsertkavaga “Ajajõgi” kuulaja ajarännakule, kus iidsed udmurdi ja bessermani laulud omandavad uue kõla džässihelide ja maailmamuusikarütmide abil. Kaasa teevad Marian Caldararu (MLD), Vlady Bystrov (GER)

20.30 esineb särav ja ehe folklooriansambel Ekton Korka Udmurdimaalt. Ansambli tantsurepertuaar hõlmab kõiki Udmurdi tantsutraditsiooni tüüpe ja stiile ning on eriti rikkalik meeste ja naiste improviseeritud soolotantsude poolest.  Kaasa lööb Tartu udmurtide ansambel  Jumšan Gur.

Piletid: 5/3 eurot kohapeal

 

L, 15.10  Eesti Rahva Muuseumis (Raadil, Muuseumi tee 2)

18−20 suur pärimusmuusikakontsert 

Esimest korda tähistame hõimupäeva Tartus päris õigel päeval, oktoobrikuu kolmandal laupäeval ja Eesti Rahva Muuseumi uues hoones. Pärimusmuusikakontserdil astuvad üles oma rahvaste suurepärased tutvustajad: liivi Kāndla, karjala Istoki, mari Murseskem, komi Tomlun, udmurdi Ekton Korka, neenets Ruslan Salinder ja Eestis tegutsevad soome-ugri lauljad ja ansamblid.

Loe ansamblite kohta siit: ansamblite tutvustused

Pilet 5/3 eurot kohapeal. Lastele tasuta.

 

T, 18.10  Genialistide klubis (Magasini 5/Lai 37 taga)

Muinasjutuõhtu ja soome-ugri muusikaõhtu (disko)

kl 19.00 muinasjutuõhtu – Risto Järv räägib eesti muinasjuttudest ja jutustamise traditsioonist ning loeb muinasjutte enda koostatud ja kevadel ilmunud raamatust „Metsavaimu heategu. Sada eesti muinasjuttu metsast ja meist“, ungari ja teiste rahvaste räägivad Jürgen Dengo ja Hanneleele Kaldmaa

kl 21.00 karjala muinasjutud plaadil − Janno Zõbin esitleb karjala muinasjuttude plaati ja sellelt saab ka lugusid kuulata.

kl 22.00 soome-ugri muusika – Janno Zõbin ja Tõnn Adermann mängivad plaatidelt ja muudelt helikandjatelt head ja paremat muusikat laiast soome-ugri maailmast. Kuulda saab nii rahvamuusikat kui ka tänapäevasemat ja tantsulikumat muusikat – tööd nii kõrvadele kui jalgadele

Üritus on tasuta, kõik huvilised on oodatud

Korraldaja: Tartu Nefa Rühm

 

Konverents, loengud

R, 14.10 kell 14.15 Tartu ülikoolis (Ülikooli 16, ruum 215)

Ungari Etnograafiamuuseumi teaduri Ágnes Kerezsi loeng handi šamaanide maailmapildist ja ülesannetest (vene keeles, ingliskeelsete slaididega)

 

L, 15.10 kell 10−17 Eesti Rahva Muuseumis (Raadil, Muuseumi tee 2)

Hõimupäeva konverents „Soome-ugri muuseumid – kuidas edasi?“

Arutletakse, kuidas arenevad soome-ugri rahvaste rahvusmuuseumid ja kuidas tutvustada oma kogusid nii, et rahule jääksid nii tavakülastajad kui ka asjatundjad. Lisaks ERMi töötajatele võtavad konverentsist osa etnoloogid Venemaa, Ungari ja Läti muuseumidest.

 

Kirjandus

N, 27.10 kell 18 Tartu Kirjanduse Majas

Soome-ugri luuleprõmmijad

Soome-ugri luuleprõmmijateks on vähemus- ja murdekeeltes kirjutavad noored luuletajad.

 

Filmide esilinastused

R, 14.10 kell 18.00 ERMis (Raadil, Muuseumi tee 2)

“Läbi vepslaste maa: 50 aastat hiljem”

(R:  Indrek Jääts ja Maido Selgmäe)
Dokumentaalfilm Venemaal, Leningradi oblastis elavatest vepslastest, nende identiteedist ja keelest. Kas jääda olude kiuste vepslaseks või sulanduda venemaalaste massi? Kas hoida kinni emakeelest või minna täielikult üle vene keelele? Eesti etnoloogid rändavad kunagiste kolleegide jälgedes läbi tühjenenud külade. Argielustseenide ja intervjuude vahendusel avaneb pilt sealsest elust ja valikutest, millega tänase Vepsamaa asukad silmitsi seisavad. Mälestuskillud ja vanad fotod võimaldavad heita nostalgilise pilgu aega, kui neis paigus tuksus veel elu.

 

E, 31.10 kell 19.00 Elektriteatris  (Lai 37)

“Armastuse maa”

(R: Liivo Niglas)
„Armastuse maa“ on dokumentaalfilm põhjapõtradest, naftast, poliitikast ja luulest. See on lugu Lääne-Siberi taigas elavast metsaneenetsi põhjapõdrakasvatajast ja luuletajast Juri Vellast, kes püüab tõestada, et ka üksikisikul on võimalik põliselanike elukeskkonda hävitavale suurvõimule vastu seista.

 

Kogu programm: fennougria.ee