Rändnäitus “Kellele iseseisvus, kellele autonoomia” Narva linnuses


Sündmuse detailid

This event is running from 27 juuli 2020 until 30 september 2020. It is next occurring on 30. sept. 2020


Narva linnuses on alates 27. juulist avatud näitus „Kellele iseseisvus, kellele autonoomia. 100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist“, mis annab ülevaate meie hõimurahvaste käekäigust ja tutvustab laiemale üldsusele lisaks omariikluse saavutanud soome-ugri rahvastele ka teiste sugulasrahvaste ajalugu ning iseseisvuspüüdlusi.

2018. aastal möödus 100 aastat Eesti Vabariigi väljakuulutamisest. Samal ajal toimusid pöördelised sündmused kogu Venemaal ja Euroopas, lisaks Soome ja Ungari iseseisvumisele saavutasid territoriaal-autonoomia Nõukogude Venemaa suuremad soome-ugri rahvad – mordvalased, udmurdid, marid, komid ja karjalased. Neile sündmustele pühendas Fenno-Ugria 2018. aastal ERMis toimunud hõimupäevade konverentsi, mis oli ühtlasi osa soome-ugri rahvastele suunatud EV100 välisprogrammist. Konverentsil pidasid ettekandeid soome-ugri rahvaste väljapaistvad ajaloolased.

Kuna huvi seni käsitlemata teemavaldkonna vastu oli suur, koostasime konverentsi ette valmistamise käigus meieni jõudnud materjalidest teabenäituse, mis aitaks tutvustada lisaks omariikluse saavutanud soome-ugri rahvastele ka teiste sugulasrahvaste ajalugu ning iseseisvuspüüdlusi laiemalegi üldsusele. Selleks aitasid konverentsil osalenud ajaloolased juurde hankida hulga foto- ja tekstimaterjale, millele lisasime omalt poolt nende rahvaste ajalugu käsitlevat üldist informatsiooni.
Näituse tekstid on koostanud ajaloolased Jaak Prozes ja Piip Pillak, toimetanud Kadi Sarv, kujunduse on teinud Peeter Laurits ja Kadri Liis Rääk. Näituse teostas MTÜ Fenno-Ugria Asutus EV100 välisprogrammi toel.

Narva linnuse konvendihoone põhjatiiva teisel korrusel eksponeeritud näitust saab vaadata 30. septembrini 2020. Muuseum on avatud iga päev kell 10-18.

Lisainfo:

Print Friendly, PDF & Email