Kadri Viirese raamatu “Kaugelt näeb lähemale” esitlus


Sündmuse detailid


 

25. septembril kell 17 esitleb Kadri Viires Eesti Kunstiakadeemia aulas (Põhja pst 7) enda koostatud raamatut “Kaugelt näeb lähemale”. Raamat põhineb Eesti Kunstiakadeemia 1978-2012 aastatel toimunud uurimisreisidel soome-ugri rahvaste juurde. 

Kaasnevas vestlusringis osalevad soomeugrilaste tänapäeva, Kaljo Põllu algatatud uurimisreiside mõtte ja ulatuse teemadel Jaak Prozes, Andri Ksenofontov ja Signe Kivi. Vestlusringi juhatab Anneli Porri.

Eesti kunstiülikooli tudengite õppereisid soome-ugri rahvaste juurde said nelja aastakümne eest alguse ülikooli toonase õppejõu Kaljo Põllu ideest. Koos sõideti välitöödele hantide, manside, karjalaste, vepslaste, maride, udmurtide ja teiste hõimurahvaste juurde, uuriti nende elulaadi ja jäädvustati joonistustele rahvakunstiesemeid. Siinsesse raamatusse on koondatud tolleaegsete tudengite – praeguste tuntud kunstnike – tekste ekspeditsioonide päevikust, iga aasta kohta üks (1978-2012). Lugusid kaunistavad ilmekad illustratsioonid, mis kujutavad hõimurahvaste markantsemaid esindajaid ja kohalikke olusid, aga ka ekspeditsioonidel loodud joonistused. Iga reisi täpne teekond on näha päevikutekstile lisatud kaardil. Saateks ja selgituseks on retkedes osalejad lisanud viis üldistavat artiklit.

Raamatu lehekülgedele on nii sõnas kui ka pildis jõudnud tuhandete kilomeetrite taha tundmatusse sattunud tudengite ehe emotsioon. Et jõuti tavapärasest keskkonnast hoopis teistsugusesse maailma, tekkis kohtumistel hõimurahvastega uudseid ja tavatuid olukordi, milles oli nii koomilist kui paraku ka traagilist. Tihtipeale olid neil ekspeditsioonidel osalenud üliõpilased üldse esimesed eestlased, keda kohalikud elanikud kohtasid, sageli oli see kontakt ka meie üliõpilastele esimene kokkupuude soome-ugri rahvastega. Raamatus on talletatud noist aegadest pärit autentsed tekstid, fotod ja joonistused, mis aitavad säilitada sidet hõimurahvastega ning iseennastki meie kiiresti muutuvas maailmas kindlamalt leida.

Raamatu andis välja Argo Kirjastus.

Lugege ka sündmuse pressiteadet SIIN.

Print Friendly, PDF & Email