Hõimupäevad 2020 kava


Sündmuse detailid


Hõimupäevad 2020

Hõimupäevad 2020 plakat. Kunstnik Peeter Laurits

COVID-19 viirusest tekkinud olukord ei luba hetkel täpselt määratleda, millises vormis ja mahus seekordne Hõimupäevade tervikprogramm toimub.

Kuna aga 2020. aasta on Eestis kuulutatud digikultuuri aastaks, siis soovime hõimupäevade peakontserdi tuua otseülekandena kätte kogu soome-ugri maailmale, riigipiiride avatusest ja viiruse levikust sõltumata. Allpool avaneb ülevaade kuupäevade kaupa, sisulise ülevaate saab lehekülgedelt Kontserdid, Konverents, Kirjandus ja Näitused.


Kolmapäev, 14. oktoober

 • → kell 18 – Kirjanduslik kolmapäev: Hõimupäevade Smugritrall – Kirjanike Liidu Musta laega saalis / sündmuse lehekülg Facebookis
 • → kell 19 –  Hõimupäevade peoõhtu udmurdi ja seto kollektiividega – Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuse tantsusaalis. / sündmuse lehekülg Facebookis

Neljapäev, 15. oktoober

 • → Kultuurikohvik: RUHNU SAARE VIIULITRIO ning ANSAMBEL TREPP – kohvikus Ait (Tallinn, Vene tn 14)

Piletid müügil Piletilevis. Kontserdist tehakse ka veebiülekanne.

Kultuurikohvik on kontsert-vestlusõhtute sari pärimusmuusika sõpradele. Kontsert toimub koostöös Eesti Folkloorinõukoguga.


Reede, 16. oktoober


Laupäev, 17. oktoober

→ Jätkub IV rahvusvaheline teaduskonverents “Uralo-infogermanica”– TÜ Narva Kolledžis. Korraldaja: TÜ Narva kolledž

→ kell 11 – Hõimupäev Pärnus – Nooruse Maja (Roheline 1b)

◊ Päev algab rahvamuusikute koolitusega. Kavas Soome ja Eesti pilli- ja laululood. Oodatud on igas vanuses mängijad ja kõiksugused pillid! Juhendavad Mooste rahvamuusikakooli õpetajad Krista Sildoja ja Ott Kaasik.

→ kell 12 – Hõimupäev Väike-Maarjas: MARID – kavas on mari-teemaline filmiprogramm ning külla tuleb ka filmide režissöör, mari päritolu Aleksei Aleksejev. Loe lähemalt: https://www.facebook.com/events/655004198486451/

→ kl 14 – klubi “Kuldsed käed” – vepsa nuku meisterdamise töötuba. Juhendaja Natalja Jampolskaja. Osalemiseks on vajalik registreerumine telefonil 5841 7638. Loe lähemalt: https://www.facebook.com/events/347443383240614/ 

→ kell 16 – Hõimupäevad 2020 pärimusmuusikakontsert „Tee akkuna avõõ!” – Tartus Eesti Rahva Muuseumis.

 • Esinevad:
  • ◊ udmurdi-eesti folklooriansambel Ar-God (Maria Korepanova, Nikolai Anisimov, Toivo Sõmer),
   ◊ mari lauljanna Anna Mišina-Makeev ja udmurdi pillimees Pavel Kutergin
  • ◊ ungari folkansambel PásztorHóra
   ◊ folklooriansambel Suprjadki vadja-isuri programmiga
   ◊ vadja pereansambel Maaväči
   ◊ ingerisoome ansambel Röntyskä
   Väike Hellero
 • Digikultuuri aastale pühendatud kontserdi lavastab Kadi Haamer.

Kontsert on tasuta! Otseülekannet saab jälgida siinsamas FB-s või ERR kultuuriportaalis

Vaata lähemalt, kes esinevad: https://fennougria.ee/hoimupaevad/hoimupaevad2020/ansamblid/ 

→ kl 17 – Sumugrilastekas ehk laste pärisoma hõimupäev – Tallinnas, Kirjanike maja Musta laega saalis. Lastele vestavad ja laulavad Veronika Kivisilla ja Muš Nadi. Loe lähemalt: https://www.facebook.com/events/380639306432619/

→ kl 17 – Hõimuõhtu koos Eestimaa Rahvuste Ühenduse (ERÜ) soome-ugri seltsidega. Laulame, tantsime ja maitseme rahvustoite. Loe lähemalt: https://www.facebook.com/events/347443383240614/

→ kell 18 – Hõimupäeva kontsert Pärnus – Nooruse Maja (Roheline 1b).

 • ◊ Mooste rahvamuusikakooli ansambel,
 • ◊ viiuliansambel Pärnu Spelmanslag,
 • ◊ Pärnu ingerisoomalste rahvatantsugrupp Kullero
 • ◊  ning erinevad väikesed kooslused, kes osalesid rahvamuusikute päevasel koolitusel.

→ kell 21 – Hõimupäeva jämminguõhtu Pärnus – Alex Maja keldrirestoran (Kuninga 20, Pärnu). Kõik on teretulnud oma pillide ja lauluhäälega. Loe lähemalt: https://fennougria.ee/hoimupaevad/hoimupaevad2020/kontserdid/ 


Pühapäev, 18. oktoober

 • → kell 17 – Hõimupäevad 2020 peakontsert Tallinnas – “Soome-ugri maastikud” Vaba Lava teatrikeskuses.
 • Helilooja Veljo Tormise soome-ugri rahvamuusikal põhinevast kooriloomingust ja ehedast rahvamuusikast koosneva ainukordse õhtu loovad:
  • ◊ segakoor Vox Populi, dirigeerib Janne Fridolin
  • ◊ soome-ugri rahvaste laulikud Maria Korepanova, Nikolai Anisimov, Anna Makeev,Laura Šmideberga jt.
  • ◊ lavastavad Anne Türnpu ja Eva Koldits
  • ◊ kunstnik Kairi Mändla
  • ◊ ansambel PásztorHóra Ungarist,
  • ◊ vadja pereansambel Maaväči,
  • ◊ Tallinna udmurtide lauluansambel Ošmes ja Pavel Kutergin
  • ◊ Tallinna Mari Seltsi folklooriansambel
  • ◊ Eesti-Mordva Seltsi ansambel Vastoma

Tee esinejatega lähemalt tutvust!

Helilooja Veljo Tormis 90. sünniaastapäevale pühendatud kontserdi lavastavad Anne Türnpu ja Eva Koldits, kunstnik Kairi Mändla.

Piletilevis müüdava pääsme hind on 10 eurot, kuni 18-aastatele sissepääs prii. Publiku hajutamise eesmärgil on müügil vaid piiratud hulk pääsmeid. Kontserdil soovitame kanda kaitsemaski.


Kolmapäev, 21. oktoober

 • kell 17 – Hõimuklubi: Kristiina Tambets ja Lehti Saag – Tallinnas, Rahvusraamatukogu väikses konverentsisaalis.

Hõimuklubi teema on “Eestlaste ja teiste soome-ugri rahvaste kujunemislugu geneetika valguses”. Tartu Ülikooli genoomika instituudi geeniteadlased Kristiina Tambets ja Lehti Saag arutlevad oma ettekandes selle üle, kas geenid ja keeled räägivad meie pärinemisest ja kujunemisloost sama juttu. Kust me peame otsima oma juuri?


MILLES UBA?

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana. Nii heiskame hõimurahvaste auks ka riigilipud – sel aastal 17. oktoobril.

Hõimupäevad 2020 pakub nädala jooksul valiku soome-ugri rahvaid tutvustavaid kontserte, näitusi, konverentse, kirjandusõhtuid ja õpitubasid kõikjal üle Eesti.

Tee akkuna avõõ!*
www.fennougria.ee

Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.
__________________
* Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade tunnuslause.


Print Friendly, PDF & Email