Hõimuklubi: Eesti pseudomütoloogia algus ja allikad. 27.04.2019


Sündmuse detailid


FENNO-UGRIA HÕIMUKLUBI: EESTI PSEUDOMÜTOLOOGIA ALGUS JA ALLIKAD  

Kolmapäeval, 27. märtsil kell 17.00 koguneb Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6, Tallinn) Hõimuklubi. Sel korral on õhtu teemaks “Eesti pseudomütoloogia algus ja allikad”

 

Ajaloolane Aivar Põldvee räägib oma ettekandes ajalooallikatest ja uurimis-meetoditest, mis võimaldavad meil saada teadmisi sellest, kuidas on loodud eesti jumalaid Kristjan Jaak Petersonist „Kalevipojani“.

Oma ettekande kohta kirjutab Aivar, et tegelikult on meie jumalate ja panteoni sünnilugu päris hästi uuritud, kuid siiski on huvitav jälgida, kuidas erinevatel aegadel on püütud kirjeldada meie mütoloogiat. Eelkõige vaatleb ta varajasi soome ja saami eeskujusid, nende vahendamist kroonikates ja jumalate kirjeldusi alates Soome reformaatorist Mikael Agricolast, lõpetades baltisaksa kirjaniku Garlieb Merkeli ja teistega.

Aivar Põldvee töötab vanemteadurina Tallinna Ülikoolis. Uurinud on peamiselt eesti hariduse, kultuuri ja kirjakeele ajalugu varauusajal. Värskeim uurimus on Käsu Hansu eestikeelsete kirjade publikatsioon, mis ilmus möödunud aasta lõpus ajakirjas „Tuna“ (2018/4).

 

 

Kõik huvilised on oodatud!

Üritusest osavõtt on prii.

 

Sündmus toimub Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6).

Vaata asukohta kaardil SIIN.

Sündmuse tutvustust saab sotsiaalmeedias jälgida SIIN.

Hõimuklubi plakat (pdf) on allalaetav SIIN. Jpg plakat SIIN.

 

Sündmuse korraldajad: MTÜ Fenno-Ugria AsutusEesti Keele Instituut.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet ja
HTM hõimurahvaste programm.

 

Print Friendly, PDF & Email