Filmiprogramm: Liivlaste lood (Eesti 1990), Toorumi pojad (Eesti 1998)


Sündmuse detailid


Filmiõhtu Tallinna Kinomajas.

TOORUMI POJAD

Eesti, 1989
Režissöör Lennart Meri, kaasrežissöör Enn Säde
Eesti keeles, ingliskeelsete subtiitritega
59 min

Lennart Meri dokumentaalfilm toob vaatajani iidse hantide karupeierituaali, mis on jäädvustatud 1980. aastate keskel Lääne-Siberis Handi-Mansimaal Obi lisajõe Agani kaldal. Hantide mütoloogia kohaselt on karu nende hõimu esiisa ja ülijumala Toremi poeg. Karu tapmist võrdsustavad kütid esiisa tapmisega ja selle veretöö lunastamiseks korraldataksegi laulude ja tantsudega pidulikud peied, mis kestavad päikesetõusust loojanguni neli-viis päeva järjest.

LIIVLASTE LOOD

Eesti, 1991
Režissöör: Enn Säde
Eesti keeles, ingliskeelsete subtiitritega
30 min

Liivlased on üks väiksemaid tänapäevani säilinud soome-ugri rahvastest. Nad on eestlaste lähemaid sugulasrahvaid ja liivi keel on eesti keelega sarnasemaid keeli. Liivi keele oskajaid vaid paarkümmend ja nendegi jaoks pole liivi keel emakeel. Lennart Meri soome-ugri filmientüklopeedia viimane film on üles võetud aastatel 1988 ja 1990 Läti Vabariigis, Kura poolsaare liivi külades ning Riias, kasutatud on ka  arhiivmaterjali aastast 1940. Selles räägivad oma rahva lugu liivi keeles vähesed tollal seda keelt veel emakeelena kõnelevad inimesed.

 

Filmiõhtul ajame juttu Lennart Meri filmide helirežisööri ja kaasautori Enn Sädega – peatselt 80. sünnipäeva tähistava filmimehega, kes mäletab filmivõtete aegseid juhtumisi hämmastamapaneva detailsusega.

Filmiõhtu toimub 16.10 kell 18 Tallinna Kinomajas

Koostöös Eesti Kinoliiduga

Print Friendly, PDF & Email