Soome-ugri kultuuripealinn 2017 Vuokkiniemi

2017. aasta soome-ugri kultuuripealinna Vuokkiniemi kultuuriaasta avaüritus toimub õigeusu jõulupühal, 7. jaanuaril külakeskuses ning õhtupoolikul jätkuvad pidustused rajooni administratiivkeskuses Kostamuses (Kostomuksas). Vuokkiniemi üritusel astuvad üles nii kohalikud kui ka Kostamuse, aga ka kaugemalt külla sõitnud ansamblid. Kostamuses kantakse ette ka sealse ukraina seltsi jõuluprogramm.

„Meie 1934. aastal ehitatud külakeskus on küll väike väike, kuid soovime, et võimalikult palju inimesi saaks sellest sündmusest osa,“ sõnab Kostamuse kultuuri- ja muuseumikeskuse juhataja Aleksandr Koktonov, rõhutades, et kultuuripealinna aasta on hea põhjus tutvustada just väikeseid kohti nagu Vuokkiniemi ja Vuonninen, kus Kalevala eepose koostaja Elias Lönnrot on kogunud kõige enam runosid.

Kultuuripealinna staatusest loodavad nii Vuokkiniemi kui ka teised ümbruskonna väiksemad külad siiski palju kasu saada, sest nad muutuvad rahvusvaheliselt nähtavamaks ja seeläbi areneb ka turism. Oluline on ka, et karjala keele kasutussfäär laieneks. Turistide seas on palju Soome evakueeritud karjalaste järglaseid, kes rõõmustavad väga, kui saavad reisil rääkida ka kodukoha keelt.

Artikli “Kulttuurivuosi alkaa ortodoksisena jouluna” põhjal. Avaldatud ajalehes Karjalan Sanomat 30.12.2016


Kultuuripealinna programmist

Avatseremooniale järgneb noortele suunatud lumefestival, lapsed ja noored on ka paljude teiste ettevõtmiste sihtrühmaks kogu aasta vältel. Kalevala päeva ajal korraldatakse professionaale ja harrastajaid ühendav festival Kanteletar, mis hõlmab kontserte, õpitubasid ja muid tegevusi. Kuulsa runolauliku Miihkali Perttuneni 200. sünniaastapäevale on pühendatud soome-ugri rahvaste nüüdiskirjandust tutvustav kirjandusfestival. Palju sündmusi, muu hulgas karjala keele kursus toimub õigeusu jaanipäeva paiku juuli esimeses pooles. Kultuuriaasta peasündmuseks on Ilja-päeva pruazniekka 2.−6. augustil 2017. Kultuuripealinna sümbollind loovutatakse järgmisele korraldajale 15. detsembril toimuval lõpupeol.

Eestist esineb Vuokkiniemi kultuuriprogrammis kammerkoor Collegium Musicale läbilõikega Veljo Tormise kooritsüklist „Unustatud rahvad“. Karjala runodel põhinev osa „Karjala saatus“ kantakse ette ka kohalikke folklooriansambleid kaasates. Fenno-Ugria korraldab suvereisi kultuuripealinna koostöös Looduse Omnibussiga.Seotud lingid

Print Friendly, PDF & Email